Bureau of Land Management

Since 2008, nearly 200 BLM employees have been active participants in Managing by Network.
 
 

 

"Sustain the health, diversity and productivity of the public lands for the use and enjoyment of present and future generations."

-BLM mission statement

  • Michael Abel, Trails Center Manager, National Historic Trails Interpretive Center, WY (2014)
  • Mike Ahrens, Recreation and Wilderness Branch Chief, Needles Field Office, CA (2011)
  • Tracy Albrecht, Interpretive Specialist, Santa Rosa and San Jacinto Mountains National Monument, CA (2010)
  • Bridget Ambler, Supervisory Museum Curator, BLM Anasazi Heritage Center, Canyons of the Ancients National Monument & Anasazi Heritage Center, CO (2013)
  • Victoria Anne, District NEPA, Planning, and Environmental Coordinator, Arizona Colorado River District, AZ (2016)
  • Joe Ashor, Manager, Yaquina Head Outstanding Natural Area, OR (2008)
  • Kristin Bail, Program Lead, National Monuments and National Conservation Areas, DC (2010)
  • Eva Bailey, Reciprocal Right-of-Way Specialist, Coos Bay District Office, OR (2016))
  • Derrick Baldwin, Education Specialist, Division of Education, Interpretation and Partnerships, Washington Office, CO (2013)
  • Rene Berkhoudt, Monument Manager, Grand Staircase-Escalante National Monument, UT (2008)
  • Thomas Bickauskas, Natural Resource Specialist, Hassayampa Field Office, AZ (2014)
  • Mike Bilbo, Cave Program Manager and BLM-NM Leave No Trace Coordinator, Fort Stanton National Conservation Area, NM (2010)
  • Karen A. Blakney, National Climate Change Coordinator, Washington Office, Division of Renewable Resources and Planning, DC (2012)
  • Douglas Blankinship, Eastern States Volunteer and Partnership Coordinator, Eastern States Office, DC (2013)
  • Heidi Blasius, Fisheries Biologist, Safford Field Office, AZ (2012)
  • Anthony Bobo, Deputy Division Chief, Recreation and Visitor Services, Washington Office, DC (2012)
  • Mark Brown, Partnership Coordinator, Oregon/Washington Office, OR (2009)
  • Molly Brown, Field Manager, Deschutes Resource Area, Prineville District Office, OR (2011)
  • Joel Brumm, Assistant Field Manager, Cascade-Siskiyou National Monument, OR (2013)
  • Tanya Bullock, Lead IT/Systems Administration, Vernal Field Office, Green River District, UT (2011)
  • Tim Burke, Field Manager, Alturas Field Office, CA (2012)
  • Linda A. Cardenas, BLM/RMEF Liaison, Division of Fish, Wildlife and Plants, MT (2011)
  • Janet Cheek, Land Law Examiner, OR (2015)
  • Julie Clark, Park Ranger, Headwaters Forest Reserve, CA (2011)
  • Thomas Clifford, Outdoor Recreation Planner, Boise District Office, ID (2012)
  • Linda Coates-Markle, Acting Co-Service First National Coordinator, Division of Renewable Resources and Planning - Special Projects, CO (2012)
  • Jeff Conn, Natural Resource Specialist, Safford Field Office, AZ (2012)
  • Stephanie Connolly, District Manager, Wyoming High Plains District, Powder River Basin, WY (2011)
  • Leslie Courtright, National Curator and NAGPRA Coordinator, Washington Office, Division of Cultural, Paleontological Resources, Tribal Consultation, DC (2012)
  • Judy Culver, Outdoor Recreation Planner, Cottonwood Field Office, ID (2014)
  • Mary D’Aversa, Field Manager, Schell Field Office, NV (2011)
  • Joseph David, Planning and Environmental Coordinator, BLM White River Field Office, CO (2015)
  • Sarah Davison, Forester, Medford District, OR (2015)
  • Bruce Dawson, Field Manager, Southeastern States, MS (2012)
  • Peter De Witt, Outdoor Recreation Planner, CA (2013)
  • Marcia deChadenèdes, Monument Manager, California Coastal National Monument, CA (2010), (instructor, 2011, 2014)
  • Edward Delgado, Meteorologist - National Program Manager, National Interagency Fire Center, ID (2016)
  • Lisa Dittman, Supervisory Park Ranger, California Trail Interpretive Center, NV (2016)
  • Marlo Draper, Branch Manager, National Training Center, AZ (2014)
  • Marietta Eaton, National Landscape Conservation System Science Advisor, Washington Office, DC (2010)
  • Michelle Ethun, Branch Chief, Visitor Se; ice, Eastern Interior Field Office, Fairbanks District, AK (2012); Assistant Field Manager, Eastern Interior Field Office, AK (2014)
  • Jennifer Feola, Fish Biologist, Coos Bay BLM, OR (2016)
  • Catherine Fenn, Outdoor Recreation Planner, Tucson Field Office, National Landscape Conservation System Units, Las Cienegas National Conservation Area, AZ (2012)
  • Kimberly Flanders, National Program Coordinator, Office of Recruitment ad Retention Programs, DC (2016)
  • James Foote, Monument Manager, Santa Rosa & San Jacinto Mountains National Monument, CA (2009)
  • Kimberlee Foster, Resource Advisor, High Desert District, WY (2012)
  • Michelle L. Franulovich, Outdoor Recreation Planner, Andrews/Steens Resource Area, Burns District, OR (2010)
  • Paul Fuselier, Assistant Field Manager, Sierra Front Field Office, NV (2015)
  • Allan Gaerlan, Volunteer Program Coordinator, OR (2015)
  • Eric Geisler, Lead Forester/Soils, Alaska State Office, AK (2011)
  • Danella George, Partnerships and Outreach in Sustainable Tourism, California State Office, Palm Springs Field Office, CA (2012)
  • Noelle Glines-Bovio, National Conservation Lands/ Visual Resource Management State Lead, Wyoming State Office, WY (2016)
  • Janelle Gonzales, Powder River Basin Reclamation Coordinator, Buffalo Field Office, WY (2012)
  • Eric Haakenson, Outdoor Recreation Planner, Burns BLM District Office, OR (2010)
  • Fariba Hamedani, Presidential Management Fellow, IT/Education Spec., Washington Office, Division of Partnerships, Education and Community Planning, DC (2012)
  • Holly Hampton, Monument Manager, Craters of the Moon National Monument and Preserve, ID (2009)
  • Rick Hanks, Manager, California Coastal National Monument, CA (2009)
  • Rich Hanson, Acting Monument Manager, Sonoran Desert National Monument, AZ (2008)
  • Kim Harriz, Environmental Engineer, Washington Office, Environmental Quality and Protection, DC (2014)
  • Alice Hart, National Museum Curator, Washington Office, DC (2013)
  • Mary Hartel, Chief, Branch of Geographic Sciences, Oregon State Office, OR (2016)
  • Diana Hawks, Team Lead for Recreation, Wilderness, and Cultural Resources, Arizona Strip Field Office, Arizona Strip District, UT (2012)
  • Carol Hearne, Supervisory Resource Management Specilaist/Archaeologist, BLM- Challis Field Office, ID (2013)
  • Kirstin Heins, Assistant Field Manager, BLM, Oregon, Prineville District, OR (2016)
  • Chris Heppe, Headwaters Forest Reserve Manager, Arcata Field Office, CA (2010)
  • Douglas Herrema, Program Lead, National Monuments and Conservation Areas (Acting), National Landscape Conservation System, DC (2009)
  • Mark Hershman, District Administrative Officer, BLM Central Montana District, MT (2013)
  • Michael Hildner, Planning and Environmental Coordinator, CO (2013)
  • Melanie Hornsby, Outdoor Recreation Planner, Carson City District, NV (2015)
  • David Hu, Fisheries Biologist, Washington Office, DC (2015)
  • Howard Hunter, Manager, Cascade Siskiyou National Monument, OR (2009)
  • Johna Hurl, Carrizo Plain National Monument Manager, CA (2010)
  • Julie Jackson, Outdoor Recreation Planner, Uncompahgre Field Office, CO (2012)
  • Jeff Jarvis, Division Chief, Nantional Landscape Conservation Sysytem, DC (2010)
  • Shirley Johnson, Assistant Field Manager Non-Renewable Resources, Caliente Field Office, NV (2013)
  • Michael Johnson, Zone Social Scientist, BLM Arizona and New Mexico State Offices, AZ (2014)
  • C. David Johnson, Archaeologist - Tribal Liaison, Arcata Field Office, CA (2010)
  • Pat Johnston, West Eugene Wetlands Project Manager, Eugene Siuslaw Resource Area, OR (2010)
  • Eva Karau, Natural Resource Specialist (GIS), MT (2016)
  • Barbara Keleher, National Landscape Conservation System Lead, Nevada State Office, NV (2009)
  • Paul Kelley, Supervisory Natural Resources Specialist, CO (2013)
  • Linda Kelly, Great Basin Landscape, Conservation Cooperative Coordinator, Nevada State Office, NV (2012)
  • Brian Kennedy, Physical Scientist, Southeastern States Field Office, MS (2012)
  • Nancy Keohane, NEPA Specialist, Royal Gorge Field Office, CO (2013)
  • John Kurtz, Outdoor Recreation Planner, Shoshone Field Office, ID (2010)
  • Mark Lambert, Manager, Ironwood Forest National Monument, Tucson Field Office, AZ (2010)
  • Sarah LeCompte, Manager, National Historic Trail Interpretive Center, OR (2010)
  • Dave Lefevre, National Landscape Conservation System Program Lead, MT (2013)
  • James K Lenard, Outdoor Recreation Planner, Program Lead, Royal Gorge Field Office, CO (2010)
  • Michael Leschin, geologist, BLM/UT Price Field Office, UT (2014)
  • Jackie Leyba, Monument Supervisor, Kasha-Katuwe Tent Rocks National Monument, NM (2016)
  • Kathie Libby, Program & Management Analyst, Evaluations and Management Services, Washington Office, DC (2010)
  • Gregory Liggett, Paleontologist, Montana State Office, MT (2014)
  • Christopher Linehan, Outdoor Recreation Planner, Las Vegas Field Office, NV (2014)
  • Brenda Linnell, Realty Specialist, Ely District Office, NV (2012)
  • Cheryl Mandich, Wildlife Biologist, Casper Field Office, WY (2011)
  • Dan W. Martin, Archeologist, Spatial Analyst, Denver Federal Center, Washington Office Cultural Resources Program, CO (2012)
  • Jeanette Matovich, Youth Program Coordinator, Utah State Office, UT (2012)
  • John McCarty, Chief Landscape Architect, Washington Office, DC (2014)
  • Ron McCormick, Ecologist, Washington Office, Division of Environmental Quality and Protection, DC (2012)
  • Matthew McCoy, Assistant Field Manager, Four Rivers Field Office, Boise District, ID (2014)
  • Mike McCrum, State Office Program Lead, for HAZMAT and Abandoned Mine Lands, Alaska State Office, AK (2012)
  • Dan McGoldrick, Senior Hazmat Coordinator, Washington Office, DC (2013)
  • Traci Meredith, Outdoor Recreation Planner, Salem District, OR (2015)
  • Rick Miller, Field Manager, Newcastle Field Office, WY (2011)
  • Bonnie Million, Assistant Field Manager for Cultural, Lands, & Recreation, Humboldt River Field Office, NV (2013)
  • Jay Moeller, Acting Manager, Yaquina Head Outstanding Natural Area, OR (2009)
  • David Moore, Outdoor Recreation Planner, Hollister Field Office, CA (2012)
  • Chris Moyer, National Service First Coordinator, Washington Office, DC (2013)
  • Diane Nelson, Training Coordinator, National Training Center, AZ (2009)
  • Stephanie Odell, Abandoned Mine Lands Program Lead, Washington Office, DC (2012)
  • Leisyka Parrott, Interpretive Specialist, Arcata Field Office, CA (2013)
  • Nancy Patterson, Outdoor Recreation Planner (Travel Management Plans), WY (2015)
  • Leslie Peters, Park Ranger, Coos Bay, OR (2015)
  • Sarah Peterson, State Lead for Soil, Water, Air & Riparian Programs, Nevada State Office, NV (2011)
  • Chris Pipkin, Outdoor Recreation Planner, Grand Junction Field Office, CO (2012)
  • Jack Placchi, Recreation Planner, Colorado State Office Recreation Partnerships, CO (2016)
  • Anjolene Price, Envrionmental Planning Intern and Forestry Tech, Wenatchee Field Office, WA (2014)
  • Gary Pritchard-Peterson, Managerm King Range National Conservation Area, Arcata Field Office, CA (2010)
  • Leah Quesenberry, Associate District Manager, Colorado Front Range District, CO (2015)
  • Kathy Radigan, Senior Forester, Division of Forest & Woodlands, Management, Washington Office, DC (2012)
  • Marcia Radke, Wildlife Biologist, Tucson Field Office, San Pedro Resource Area, AZ (2012)
  • Joseph Raffaele, Outdoor Recreation Planner, AZ (2013)
  • Erin Rajala, Outdoor Recreation Planner, Egan Field Office, Ely District, NV (2015)
  • Brent Ralston, Special Projects Manager, Idaho BLM State Office, ID (2016)
  • Mark Rekshynskyj, Manager, Las Cienegas National Conservation Area, AZ (2008)
  • Bruce Rittenhouse, Branch Chief, Natural Resources, CO (2013)
  • James Roberts, Assistant Field Manager, Renewable Resources, White River Field Office, CO (2012)
  • Kerry Rodgers, Senior Planning and Environmental Analyst (Senior NEPA Specialist), Decision Support, Planning and NEPA Division, Washington Office, DC (2014)
  • Dona Rogers, Land Surveyor, Cadastral Oregon State Office - Certified Federal Surveyor Program, OR (2015)
  • Karla Rogers, Visual Resource Management Specialist, National Operations Center, CO (2016)
  • Carolyn Ronning, Natural Resource Specialist, NV (2013)
  • Benjamin Roundtree, Outdoor Recreation Planner, Challis Field Office - Idaho Falls District, ID (2014)
  • Richard Roy, Field Manager, Three Rivers Field Office, Burns District, OR (2012)
  • Pat Ryan, Field Manager, Vale District Office, OR (2012)
  • Doran Sanchez, Partnership Outreach & Development Specialist, BLM California Desert District, Barstow Field Office, CA (2016)
  • Heather Sauls, Planning and Environmental Coordinator, White River Field Office, CO (2013)
  • Dennis Saville, Wildlife Program Lead, Wyoming State Office, WY (2012)
  • Hannah Schechter, Outdoor Recreation Planner, Volunteer and Education Coordinator, Kremmling Field Office, CO (2012)
  • JoAnn Schiffer-Burdett, California State Ethics Coordinator, Leave No Trace, California Desert District Office, CA (2010)
  • Chad Schneckenburger, Supervisor, Social and Physical Sciences, CO (2013)
  • Russell Scofield, Soil Water Air Fish Program Lead, California State Office BLM, CA (2016)
  • Carolyn Shelton, Science Program Administrator, Planning Division Chief, Grand Staircase-Escalante National Monument, UT (2009)
  • Karen Simms, Ecosystem Planner, Las Cienegas National Conservation Area, AZ (2009)
  • Roy Simpson, Education Specialist, Yaquina Head Outstanding Natural Area, OR (2009)
  • Melissa Smeins, Geologist, Royal Gorge Field Office, CO (2014)
  • Anna K. Smith, Supervisory Natural Resource Specialist and District Hydrologist, Prineville District Office, OR (2011)
  • Rachel Sowards Thompson, Interpretive Specialist, King Range National Conservation Area, CA (2010)
  • Brian St. George, Field Manager, Gunnison Field Office, CO (2012)
  • Samantha Staley, District Resource Coordinator, CO (2013)
  • Bernice Sterin, State Lead, National Landscape Conservation System, Utah State Office, UT (2012)
  • Katie Stevens, Manager, McInnis Canyon NCA, CO (2010)
  • Elizabeth Stiller, Outdoor Recreation Planner, SD (2015)
  • John M. Sullivan, Cultural Resources Lead and Deputy Preservation Officer, Southeastern States Office, MS (2012)
  • Gregario Teague, Outdoor Recreation Planner, WA (2013)
  • Tessa Teems, Training Coordinator, National Training Center, AZ (2014)
  • Laura Thompson-Olais, Acting Manager, Ironwood Forest National Monument, AZ (2011)
  • Tanya Thrift, Field Manager, Bruneau Field Office, ID (2014)
  • Paul Tigan, Assistant Field Manager, San Luis Valley Field Office, CO (2014)
  • Kathleen Tribby, Outdoor Recreation Planner, Malta Field Office, MT (2011)
  • Stephanie Trujillo, Realty Specialist, Egan Field Office, NV (2012)
  • Karen Tucker, Manager, Gunnison Gorge National Conservation Area, CO (2009)
  • Laura Van Riper, Social Scientist - Conflict Resolution Specialist, National Riparian Service Team, OR (2014)
  • Wendy Velman, Botany Program Lead/Challenge Cost Share Lead, Montana/Dakotas State Office, MT (2013)
  • Brenda Warner, Outdoor Recreation Planner, Sloan Canyon National Conservation Area, NV (2015)
  • Jim Weigand, Ecologist, California State Office, CA (2012)
  • Karen Weiss, Kanab Field Station Manager, Grand Staircase-Escalante National Monument, UT (2010)
  • Angie West, National Lead, Tourism and Community Service, New Mexico State Office, NM (2010)
  • Dan Westermeyer, Outdoor Recreation Planner, Palm Springs-South Coast Field Office, CA (2010)
  • Faye Winters, Field Office Biologist, BLM Jackson Field Office, Jupiter Inlet Lighthouse Outstading Natural Area, FL (2009)
  • Vicki Wood, Deputy District Manager, Support Services, CA (2013)
  • Alex Yetsko, GIS Technician, BLM National Operations Center, CO (2016)
  • Jon Young, State Chief Ranger - Arizona, BLM Office of Law Enforcement & Security, AZ (2016)
  • Karlee Yurek, Program Analyst, National Landscape Conservation System and Community Partnerships, DC (2015)

© 2015 All rights reserved.

Powered by Webnode